СПРАВОЧНИЦИ И КАТАЛОЗИ

Съсловни организации

Области и общини

Каталог

НОРМАТИВНА УРЕДБА

Държавен вестник

Български закони

Обществени поръчки

Търгове

Документи и становища

ПОЛЕЗНО ЗА ВСИЧКИ

Финансиране

Семинари и дискусии

Студентска информация

Полезни връзки

А Н К Е Т А
Необходима ли е промяна в подхода по отношение на регионалната политика?

 Да
 Не
 Не мога да преценя


BGtop
Определиха победителите във Фестивала на алтернативно кино "Защитени светове"
 Facebook

Определиха победителите във Фестивала на алтернативно кино "Защитени светове"



29.05.2020 / 14:45 - CityBuild.bg

Голямата награда e на група „Русе филм“ за цялостно представяне.

 

На 25 май определиха победителите в шестото издание на Фестивала на алтернативното кино "Защитени светове". Фестивалът дава възможност за изява на авторите в некомерсиалното алтернативно кино по темите природно наследство и културно наследство, а именно: защитените хабитати и територии, редките и застрашени от изчезване представители на флората и фауната на България и Балканите, народни обичаи, фестивали, изворен фолклор, творци и др. Едновременно с популяризирането на киноизкуството се привлича вниманието на аудиторията върху проблемите на околната среда, биоразнообразието, устойчиво развитие и богатството на народното творчество. Участвалите в надпреварата филми се предоставят на разположение на детски градини, училища, еко-организации, читалища, културни институции, медии и други заинтересовани страни.

 

До 10 май участниците във фестивала изпратиха своите филми, качени в YouTube канала на Народно читалище „Марица-2008". До участие бяха допуснати 26 филма на автори от Димитровград, Хасково, Русе, Омуртаг, София, Силистра, Велинград и други.

 

Журито в състав проф. Станимир Трифонов - председател, и членове Светослав Драганов и Веселин Христов, присъди следните награди:

 

Голяма награда „Защитени светове"

Група „Русе филм" за цялостно артистично представяне с филмите „Село Дълбоки  Томчевци", „Карталските водопади 2", „Метаморфози", „Кралска следа", „Къщичка" и „Светлината на сянката"

 

 

Специална награда на кмета на Община Димитровград

Филмът „Tuber Aestivum - най-често срещаният търговски вид трюфел в България" на Ивайло Пенев и Теодор Неделин

 

Първа награда „Културно наследство"

Боян Балев за филмите „Старите занаяти на Етъра", „Скътани в Родопите" и „Северина".

 

Първа награда „Природно наследство"

„Време за обяд" на Ал. Маринов и Б. Камилов

 

Втора награда „Културно наследство"

Валери Добрев за филмите „Даскал Кънчо", „Драма в кестен" и „Тъпоъгълен триъгълник"

 

Втора награда „Природно наследство"

„Птиците на София" с автори Долорес Алварадо и Л. Костова

 

Трета награда „Културно наследство"

„Милеона" на Нели Кръстева, Николай Добрев и Ясен Кирилов

 

Трета награда „Природно наследство"

Янко Митев за сценария на филма „Чуруликчето Джико - една истинска история"

 

Награда за режисура

Долорес Алварадо

 

Награда за операторско майсторство

Николай Василев

 

Награда за дебют

Евгения Тотева  

 

Филмите от фестивала може да видите тук.

 

 
още от Новини

още от АРТ