Проектиране в унисон с природата, подчинено на устойчивото строителство

118

В изграждащата се еднофамилна жилищна сграда в покрайнините на София с гледка към Витоша се използват естествени възобновяеми материали, щадящи околната среда и предоставящи висок комфорт на обитаване


OFF - GRID HOUSE GB по проект на „Ей Си Джи“ ЕООД (арх. Красимир Георгиев) стана победител в категорията "Проекти - еднофамилни жилищни сгради" в конкурса ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS 2023. Къщата ще предлага всички удобства на живота в големия град, като същевременно ще предоставя уединение, простор, чист въздух и 360 градусова панорамна гледка към столицата и планината.

Конструкцията на сградата е модулна, позволяваща по-голяма прецизност при планирането и изграждането на обекта, а също така намалява отпадъците от строителни материали при строителството. Изчистената проста форма представлява оптимална сградна обвивка, отговаряща на критериите за проектиране на пасивна сграда. За захранване на имота с вода и електроенергия са използвани високотехнологични системи, които осигуряват независимост от външни комунални доставчици.

Конструкцията на сградата е съставена от сламени панели, комбинация от дървена конструкция и пресована слама, която сама по себе си е с висок коефициент на топлопреминаване. При проектирането на обекта са елиминирани всички термомостове, които са в пряк конфликт с използвания конструктивен материал. В резултат на този дизайн е постигната здравословна вътрешна среда с минимално потребление на енергия за отопление и вентилация.

Водоснабдяването на обекта е осигурено с помощта на сондажен кладенец, който обслужва битовото водоснабдяване. За поливане на зелените площи ще се използват събрани дъждовни води, както и пречистени отпадни, които се събират в резервоар за условно чисти води. Енергийното снабдяване се осъществява чрез хибридна фотоволтаична централа, монтирана на покрива на сградата, допълнително подкрепяна от синхронизиран дизел генератор. Като топлинен източник ще се използвана термопомпа въздух-вода, докато резервният източник е представен от камината с водна риза на първия етаж. Системата за вентилация включва рекуператор, който ефективно пречиства и изхвърля отработения въздух над покрива на сградата.

За интериора и екстериора са използвани отново изцяло естествени материали, като глинена мазилка отвътре и дървена облицовка с метален покрив отвън. В заключение този архитектурен подход създава естетика и топлина на интериора и екстериора на сградата, като предоставя уютна и приятна обстановка, в хармония с природата.

ОЩЕ НОВИНИ

Предвиждат възстановяване на първата сливенска болница като паметник на културата и модерен Национален хоспис център

Предвиждат възстановяване на първата сливенска болница като паметник на културата и модерен Национален хоспис център

Проектът е предвиден в Концепцията на Сдружение ЮРИЦ „Здраве“ за интегрирани териториални инвестиции по ОПРР, а архитектурният проект е на „Братя Кадинови“ ЕООД

Започва ремонтът на над 34 км от път III-906 през Дюлинския проход

Започва ремонтът на над 34 км от път III-906 през Дюлинския проход

Програмата на АПИ предвижда рехабилитацията на 65 км от третокласния път

В софийското село Войнеговци ще изграждат детска градина на мястото на старата

В софийското село Войнеговци ще изграждат детска градина на мястото на старата

През 2022 година Столичният общински съвет беше одобрил проектиране, реконструкция и преустройство на една от сградите и премахване на другата