Hoerman

СПРАВОЧНИЦИ И КАТАЛОЗИ

Съсловни организации

Области и общини

Каталог

НОРМАТИВНА УРЕДБА

Държавен вестник

Български закони

Обществени поръчки

Търгове

Документи и становища

ПОЛЕЗНО ЗА ВСИЧКИ

Финансиране

Студентска информация

Семинари и дискусии

Полезни връзки

А Н К Е Т А
Ще успее ли Световното триенале на архитектурата "Интерарх 2012" да привлече интереса на повече млади хора?

 Да
 Не повече от обикновено
 Не
 Не мога да преценя


BGtop
Сертификатът за управление е най-лаконичната реклама

Сертификатът за управление е най-лаконичната реклама



04.08.2010 / 16:32 - citybuild.bg

Доброто управление означава прилагане на международните стандарти, смятат Митко Мирчев и Румяна Боюклиева от ИКюИ България АД.

 

Относно стандартите за системи за управление разговаряме с Митко Мирчев, старши консултант „Системи за управление" и с Румяна Боюклиева, началник отдел „Системи за управление" - ИКюИ България АД.

 

Г-н Мирчев, какво представляват стандартите за системи за управление?

ММ: Стандартите от серията ISO 9000 са създадени на базата на опита на водещи фирми в света и определят минималните изисквания за добро управление на една организация. Основното в тях е управление чрез поставяне на цели - определя се глобалната цел на фирмата, която е част от нейната политика и се дефинират подцели за изпълнение на глобалната цел  - т.е. създава се дърво на целите. Доброто управление на фирмата означава прилагане на международните стандарти за управление.

 

Тези стандарти все повече се обвързват със законодателството - всяка фирма трябва да прецени кои са нормативните актове, които касаят нейната дейност, да следи промените в тях и стриктно да ги спазва. В частност при строителството, това означава спазване на нормативните изисквания, свързани със строителството, изискванията за здраве и безопасност и опазване на околната среда.

 

Сега на дневен ред са хармонизираните европейски стандарти за конструктивно проектиране, известни като "Еврокодове", които са въведени понастоящем у нас като български държавни стандарти. Стандартите за проектиране на строителни конструкции са подготвени от CEN (European Standarts Organisation) и по специално от нейния технически комитет TC 250 Конструктивни еврокодове (Structural Eurocodes). Подобни кодове има и за производство на строителни продукти. Те се отнасят към Строителна директива на ЕС, която е преведена на български език и е приета като Наредба за съществените изисквания към строежите и оценяване съответствието на строителните продукти, (ДВ, бр. 106 от 27.12.2006 г. попр., бр. 3 от 12.01.2007 г., бр. 9 от 26.01.2007 г., изм. и доп., бр. 82 от 19.09.2008 г., изм., бр. 5 от 19.01.2010 г.). Наредбата е задължителна за всички фирми, производители на строителни продукти, които трябва да имат система за производствен контрол и система за управление на качеството на производството.

 

Други изисквания към управлението в строителния бранш са осигуряване на здраве и безопасност при работа. Британският стандарт BS OHSAS 18001 е на път да стане международен, но на практика той вече е такъв, защото фирмите в цял свят се сертифицират по него. Този стандарт, с разрешението на Британския институт по стандартизация (с който контактува Българския институт по стандартизация), беше преведен на български и издаден като български.

 

Системите за безопасност са много съществени при строителството, тъй като този бранш се счита за един от най-рисковите в рамките на ЕС и в света по отношение на безопасността. Поради това европейския съюз е публикувал специална директива за строителната дейност, изискванията на която са отразени в Наредба № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи., (ДВ, бр. 37 от 4.05.2004 г., попр., бр. 98 от 5.11.2004 г., изм. и доп., бр. 102 от 19.12.2006 г.)

 

BS OHSAS 18001 е доброволен стандарт, както впрочем и всички останали стандарти в България. Структурата на стандарта е аналогична на стандарта за управление на качеството, което позволява интегрирането на изискванията на двата стандарта в обща система за управление.

 

Международният стандарт БДС EN ISO 14001 формулира добри практики за управление опазването на околната среда. В строителния бранш опазването на околната среда е много важно, защото при строителството се консумират природни ресурси и се отделят отпадъци, могат да бъдат замърсени въздух, почви, подземни и надземни води, може да се въздейства върху местната флора и фауна. Всички тези аспекти на околната среда трябва да бъдат управлявани.

 

Тези три стандарта определят минималните изисквания за добро управление на една фирма и подпомагат изпълнението на изискванията на българското законодателство.

 

Как се следи за изпълнението на изискванията на стандартите?

ММ: Спазването и неспазването на изискванията се удостоверява от трета независима страна, каквито са акредитираните сертифициращи органи. Те периодично проверяват дейността на фирмата.

 

В рамките на ЕС има т.нар. Европейски форум за акредитация, в който членува по един представител на всяка страна-членка. От българска страна член е Българската служба за акредитация, което означава, че ако акредитира определен орган за оценяване на съответствието, той ще бъде признат в рамките на ЕС.

 

Сертификатът важи три години, като всяка година се прави надзор на дейността. Ако не са изпълнени определени изисквания, органът за оценяване на съответствието може да отнеме сертификата. В същото време внедряването на тези стандарти не изключва проверката на регулаторните органи, например Инспекцията по труда и др. Наличието на сертификат обаче създава по-голямо доверие в регулаторните органи относно изпълнението на изискванията на нормативните актове от фирмата. 

 

 

Какви предимства дават сертификатите на фирмите?

РБ: Предимство е, че всички дейности във фирмата са разпределени в контролирани процеси и всеки процес се управлява от определен отговорен служител. По този начин всички дейности са под контрол и разходите за тях са оптимални.

 

ММ: Първото предимство е подобряване на управлението на организацията. Доброто управление на фирмата означава ясно и твърдо прилагане на процесен подход. По наши наблюдения това в момента е най-трудното за прилагане в почти всички фирми. Без помощта на система за управление, фирмите не формулират взаимосвързани процеси и управлението на дейностите е спорадично.

 

Второто предимство е повишаване на конкурентоспособноста. Освен по-добро управление, фирмите, които участват в търгове и обществени поръчки, получават бонуси или печелят точки, ако са сертифицирани в някой или във всички тези стандарти. Фирмите, които нямат сертификати, трудно могат да се класират на висока позиция.

 

РБ: Важно предимство на сертификатите е поддържане на ред, отнасящ се за всички участници, независимо от йерархията им в структурата на организацията. Обикновено контролът върху най-ниското ниво е голям, но на високо ниво липсва контрол, и това е опасно, защото човешко е да се греши, но грешки на високо ниво са най-опасни за организацията. Системата за управление е механизъм, който предпазва фирмата от грешки и осигурява нейната устойчивост. Освен това, когато системата работи, се трупат записи, има статистика, която подпомага планирането и е голямо удобство.

 

ММ: Всъщност, доброто управление е въвеждане и поддържане на ясен ред във фирмата, тъй като едно е да управляваш фирма от 10 човека, а съвсем друго - от 500-1000 души. Често ръководствата на български фирми, които се разрастват, все още имат манталитета на фирма с 10-те човека. А системите въвеждат ред, ясни отговорности и пълномощия на всички нива.

 

Още едно предимство е създаване на нова култура на фирмата. За работещите е от голямо значение да имат ясни права и отговорности. Много важен момент в тези системи е осъзнаването за това какво трябва да върши и как да се отговори на изискванията на клиентите, като на по-ниските нива тези изисквания трябва да бъдат преведени на езика на технологичните процеси на фирмата. Още едно предимство е, че нивото на управлението на сертифицираната фирма е ясна за чуждестранния партньор.

 

РБ: Да, всъщност идеята за сертификацията е възникнала оттам, че когато една фирма иска да работи с друга, тя прави собствен одит във фирмата, за да разбере как работи, преди да сключи договор. Такава е била практиката. Случва се няколко партньора да правят едновременно одит във фирмата, а това отнема много време и създава много неудобства. Така се стига до варианта одитът да се възложи на една упълномощена реномирана организация, която да потвърди, че одитираната фирма има определени параметри и да издаде сертификат. За мен сертификатът е най-лаконичната реклама за една фирма. При това проверена и доказана. 

 

ММ: Друго важно предимство при въвеждането на стандартите е икономическата ефективност на фирмата. Когато всички процеси са ясни, винаги може да се прецени кои дейности са излишни и могат да отпаднат. В някои строителни фирми например има паралелни дейности на няколко обекта. Взема се най-добрият опит от един обект и се прилага на няколко обекта. А за фирмите, които се занимават с проектантска дейност, много важно е управлението на документацията на обектите - особено за големите проекти, където се правят много корекции.

 

РБ: Важно предимство е и това, че фирмата е в състояние да оптимизира разпределението на процесите и ресурсите върху обектите си във времето. Стандартите дават възможност при проектирането на система за управление да се огледа организацията от различни ъгли и фирмата да подобри своята дейност. Стандартът е концентриран човешки опит, чиято цел е да се избегнат грешки. И този опит се преврща в реалност при внедряване на система за управление.

 

 

Кои са най-новите стандарти?

РБ: Например стандартът за управление на риска. Подготвя се и стандарт за управление на енергийната ефективност. Този стандарт все още е в проект в международен мащаб, но ще бъде въведен, и, надявам се, приет като български. И той ще надгражда системата за управление по другите три стандарта.

 

ММ: В момента се разработва и се очаква да бъде въведен нов стандарт - система за социална отговорност ISO 26000 - т.е. фирмите да бъдат социално отговорни по отношение на своята дейност. Някои водещи фирми по света вече го прилагат, като стандартът касае и подизпълнителите на фирмата. В своите договори те имат допълнителни изисквания за безопасността и екологията, които са много повече от това, което се изисква в законодателство. Това вече се среща и в някои от доставчиците на международни вериги в България.

 

РБ: Отговорните фирми не само изпълняват изискванията на нормативните актове, а си поставят по-високи цели. Така фирмата има по-добър имидж в лицето на обществото. Тя става една достойна фирма, към която всички се обръщат без колебания.

 

ММ: Т.е, говорим за нова фирмена култура, която в България все още липсва. У нас фирмите се стремят да спазват единствено нормативните изисквания (а и не винаги ги спазват), и не се стремят да имат по-добри условия на работа, по-добра екология. А развитите европейски държави работят точно в тази посока. И освен задължителните нормативните изисквания, те въвеждат Кодекс за добра практика, който внедряват доброволно. Така че, бъдещето на тези стандарти вероятно ще бъде ISO 26000.

 

Интервю на Ема Димитрова

 


*ИКюИ България е създадена през 1992г. в София, като смесено българо-американско дружество, предоставящо специализирани услуги за анализ на безопасността и сеизмично укрепване на рискови и високотехнологични обекти и съоръжения като ядрени и конвенционални електроцентрали, металургични и химически обекти.


Съвместно с ABS Consulting или самостоятелно, ИКюИ България реализира различни проекти в Англия, България, Гърция, Дания, Италия, САЩ, Сингапур, Словакия, Тайван, Турция, Унгария, Филипините, Швейцария, и др.


От 2000 ИКюИ България АД предоставя консултантски услуги за разработване и внедряване на системи за управление. Фирмата е разработила и предлага на своите клиенти системи по следните международни стандарти: EN ISO 9001:2008 (управление на качеството), EN ISO 14001:2004 (управление на околната среда), BS ОHSAS 18001:2008 (управление на здравето и безопасността), ISO/IEC 27001:2005 (управление на сигурността на информацията), ISO/TS 16949:2009 (управление на качеството в автомобилната индустрия), CEN/TS 15224:2005 и IWA 1 (управление на качеството при здравните услуги), IWA 2 (управление на качеството при обучението), IWA 4 (управление на качеството в държавната администрация) и комбинация от тях. Фирмата предоставя обучение по тези стандарти, както и обучение на одитори за внедрените системи.

 


още от Новини

още от Интервюта