Световната архитектурна сцена се среща със същите проблеми, които наблюдаваме и у нас

78

Работата със съществуващи структури, намиране на алтернативни начини за трансформация на сгради и пространства изглежда са проблемите, които вълнуват света на архитектурата, казват от организацията „Ново архитектурно наследство“


Венецианското архитектурно биенале е едно от най-престижните архитектурни събития в света, а представените в него национални павилиони обикновено разсъждават по актуални за световната архитектурна култура теми. В началото на юли екипът на Ново архитектурно наследство (НАН) посети тазгодишното Биенале, участва в дискусията как да се направи Център "Кристо и Жан-Клод" в изоставения текстилен техникум в Габрово (в рамките на Българския павилион) и най-вече се запозна с това, което светът на архитектурата иска да каже по зададената от куратора Лесли Локко тема “Лаборатория на бъдещето”.

„Оказа се обаче, че през 2023-та година, в момент на задълбочаващи се социални, икономически и климатични проблеми, и по време на война, световната архитектурна общност трудно може да бъде обединена под общо послание. Може би затова не открихме и неоспоримо присъствие на темата, което да се обедини в едно изречение. Нека ви разкажем обаче за няколко павилиона, в които открихме теми и разсъждения, които пряко касаят нашата работа в Ново архитектурно наследство и отговарят на визията ни за развитието на архитектурата у нас и отвъд“, казват от организацията:
 

Павилионът на Турция - “Ghost Stories”, се фокусира върху изоставените сгради в страна, която през последните години е в мащабен строителен бум. Павилионът представя как в исторически план работата със стари сгради е била нормата в строителството, а днес се е превърнала в нишова практика.

Павилионът предлага нови начини и концепции, по които трябва да се отнасяме към съществуващата сградна субстанция. Днес навсякъде из България можем да открием следвоенни сгради, които могат да се трансформират и да се преизползват по креативни начини. „И точно както кураторите на турския павилион предлагат, нуждаем се от нови дефиниции за това какво е културно наследство и как трябва да звучи Венецианската харта през 2023 г.“

Австрийският павилион - “Participation”, направи опит да трансформира „Джардини ди биенале“ и да отвори своя двор към квартала „Санта Елена“ - един от малкото в града, обитавани от местни хора. Идеята е да се създаде публично достъпна зона за гражданите на Венеция. Кураторите обаче бързо се сблъскват с реалността, че “отварянето към местното общество” не може да бъде допуснато от властите.

Отказът за реализацията на тази идея е явна индикация за реалностите, свързани със законите и регулациите, които често ограничават активирането на нови пространства и реализирането на иновативни проекти особено в среда, наситена с културно наследство. „Ние вярваме, че то трябва да бъде ресурс за развитие, а не ограничител на иновативни идеи.“

Павилионът на Израел - “Cloud-to-Ground”, предлага нови начини за използване на изоставените из цялата страна следвоенни телефонни палати. Като жест към затворените сгради в страната кураторите решават да затворят и сградата на павилиона в Джардини, а телефонните палати са физически представени като модели в мащаб 1:50, сгушени в градината.

Изложбата представя как тези сгради се затварят и разрушават, докато нови центрове за данни се изграждат в страната с пълна скорост. Те предлагат дигиталната инфраструктура да се възползва от съществуващата мрежа от телефонни палати в Израел. Днес България среща същите проблеми с телефонните си палати, които стоят изоставени в центровете на градовете ни. „Павилионът ни кара да се замислим за възможни алтернативни функции за подобни сгради у нас.“

Словенската изложба - “+/- 1 °C: In Search of Well-Tempered Architecture”, дава смислени решения на актуален проблем - енергийната ефективност срещу културното наследство. Павилионът обръща внимание на парадокса, в който днешната архитектура решава екологичните проблеми чрез прилагане на все повече технологии, вместо да намери нови принципни решения.

Заедно с 50 европейски архитекти и млади артисти кураторите намират примери за местни строителни техники от целия континент и изместват фокуса от разбирането за местната архитектура и наследството като завинаги изгубени реликви от историята. Те предлагат да бъдат използвани като основа за интерпретации и създаване на екологични сгради. „Работата с архитектурно наследство е ключова част и от нашата дейност и вярваме, че за да интегрираме старите сгради към съвременните изисквания, трябва да потърсим нови възможности.“

Снимки: Ново архитектурно наследство

Българският павилион се представя с проекта „Образованието е придвижване от тъмнина към светлина“, който разглежда проблема с обезлюдяването и изоставените училища в малките населени места.

ОЩЕ НОВИНИ

Започва подготовка за изграждането на пристройка за две нови групи на Детска ясла "Роза" във Варна

Започва подготовка за изграждането на пристройка за две нови групи на Детска ясла "Роза" във Варна

Опасни дървета ще бъдат отстранени, за да се предотвратят инциденти с децата, поясниха от дирекция „Здравеопазване“

Първа копка по строителството на Център за високи постижения ще бъде направена на 5 юни в Националната професионална гимназия по ветеринарна медицина в Ловеч

Първа копка по строителството на Център за високи постижения ще бъде направена на 5 юни в Националната професионална гимназия по ветеринарна медицина в Ловеч

Предвижда се изграждане на ветеринарно-медицинска клиника, лаборатория по храните, зала за обучения и събития, библиотека, спортна площадка, благоустрояване на двора за извънкласна и спортна дейност, фотоволтаична система, оборудване и обзавеждане на цялото училище

Новата автогара във Варна ще бъде открита на 1 юни

Новата автогара във Варна ще бъде открита на 1 юни

Тя е изградена по проект на архитектурно студио E-ARCH (арх. Мартин Христов и екип)

Реставрирана е недвижима културна ценност на ул. "Граф Игнатиев" 5 в Бургас

Реставрирана е недвижима културна ценност на ул. "Граф Игнатиев" 5 в Бургас

Повече от две десетилетия тя бавно се рушеше и съществуваше реална опасност да се срути

Скоро започва ремонтът на спортна зала "Младост" в Бургас

Скоро започва ремонтът на спортна зала "Младост" в Бургас

В околното пространство ще бъдат изградени детска площадка, сензорни и терапевтични градини с билки и овощни дървета и зелена стена за шумоизолиране на района от близката транспортна артерия

Архитекти, студенти и ландшафтни архитекти разработват проект за ревитализация на Резиденцията в Банкя

Архитекти, студенти и ландшафтни архитекти разработват проект за ревитализация на Резиденцията в Банкя

Целта е да бъдат дадени решения за мястото, което от години тъне в разруха