Габровска компания ще изгражда производствен комплекс с речен амфитеатър

530

На мястото на стария завод за металорежещи инструменти "Болшевик" ще се появи модерна база, съобразена с енергийната ефективност и природните дадености


Производителят на металорежещи инструменти CERATIZIT Bulgaria в Габрово инвестира 20 млн. евро в нов производствен център и закупуването на нови машини. На мястото на някогашния завод "Болшевик" ще се появят три двуетажни звена. Строежът ще се извръшва в 5 отделни етапа, като производството няма да бъде спирано, съобщи „Капитал“.

Проектът е на Arrogant architects. Според концепцията прилежащата открита площ към новопроектираните производствени и складови помещения край река Янтра ще се превърне в зона за отдих с озеленяване, като тази зона продължава в интериора на сградите с профилирана стъклена фасада с изглед към реката. Източният бряг се развива в паркова зона с ресторант на открито, детска площадка и открит амфитеатър. Върху съществуващия басейн се предвижда спортен комплекс с многофункционално игрище за баскетбол, волейбол и футбол.

Новите съоръжения следват тенденциите за зелен и устойчив дизайн в разпределението на сградите и архитектурните и инженерни решения. Основният компонент в стратегията за енергийна ефективност на проекта е реката. Преобладаващите ветрове в района идват от юг и следват нейното корито, като реката действа като естествен вентилационен коридор. Генералният план позволява движение на въздуха между сградите чрез празнините, оставени между тях. Покривите ще бъдат покрити с фотоволтаични панели, а термопомпи, използващи водата от реката, ще охлаждат и кондиционират температурата на въздуха в сградите. Слънчеви тунели на покрива ще максимизират естествената светлина в интериора, като така ще намаляват разходите за осветление.

Съгласно практиките за устойчиво строителство голяма част от отпадъчните материали от сградите, които ще бъдат разрушени, трябва да се рециклират на място и да бъдат използвани за новите съоръжения.

Откритият речен амфитеатър за служителите и жителите на квартала ще бъде създаден чрез терасовидна трансформация на стената на територията на комплекса. Гледката от тази зона за отдих е към фасадата на производствените мощности с вертикални акценти, създаващи „зелен баркод“ на новия комплекс на фона на хребетите на Стара планина.

Зелените зони от двата бряга на реката са свързани чрез два моста - един съществуващ и един нов. За да се отдели зоната в непосредствена близост до производствените съоръжения на западния бряг на реката, достъпът ще бъде само с карти за служители. Активната площ на източния бряг и пред производствените помещения ще бъде озеленена със 136 дървета.

Зелени стени ще имат част от западните фасади на новопроектираните складови сгради. Освен естетиката, те подобряват микроклимата, намаляват прегряването от слънцето и възстановяват въглеродния баланс чрез абсорбиране на 4 тона CO2 годишно.

Мултифункционално пространство е свързано с рекреационната и офисната зона на всички основни съоръжения чрез покритата „зелена променада“ на второ ниво с изглед към реката и гората. Пространството може да бъде разделено на две зони и да се използва за различни функции - малка столова и малка зала за презентации или две зали за презентация и обучение.

Всички разделителни стени са изработени от стъкло, като са модулни и адаптивни към пренареждане.

В производствените площи системите под тавана позволяват адаптивно разположение на производствените единици и автоматизацията на пода. Микроклиматът е възможно най-близък до естествения. В производствените зали са вложени и други иновации, включително по отношетие на отпадъците.

Визуализации: Arrogant architects

"Цератицит България" е част от базираната в Люксембург международна група Ceratizit, създадена през 2002 г. в резултат на сливането между Plansee Tizit - Австрия, и Cerametal - Люксембург. На глобално ниво в групата работят над 8 хил. души в над 30 производствени центрове из целия свят. "Цератицит България" има приходи от 43 млн. лв. и печалба от 1.5 млн. лв. за 2021 г., а заетите в компанията към края на 2022 г. са 585.

ОЩЕ НОВИНИ

307 проекта са подадени за енергийно обновяване на жилищни сгради по втория етап от процедурата на МРРБ

307 проекта са подадени за енергийно обновяване на жилищни сгради по втория етап от процедурата на МРРБ

Процедурата е първата по рода си за предоставяне на финансова помощ за обновяване на многофамилни сгради, в която е залегнало 20% самоучастие на собствениците

Обновена е сградата на Двореца на културата в Перник

Обновена е сградата на Двореца на културата в Перник

Ремонт с подобни мащаби по сградата не е правен от нейното откриване

Община Бургас ще изгражда нова спортна зала в "Меден рудник" с алеи и зелени площи към нея

Община Бургас ще изгражда нова спортна зала в "Меден рудник" с алеи и зелени площи към нея

Общината е одобрена за финансово подпомагане по Националната програма за споделено финансиране на инвестиционни спортни проекти за 2023 година

АПИ предвижда основен ремонт на 22 км от пътя Рудозем - Смолян

АПИ предвижда основен ремонт на 22 км от пътя Рудозем - Смолян

Експерти и граждани обсъдиха Концепция за интегрирани териториални инвестиции във връзка с процедурата за кандидатстване по Програма „Развитие на регионите“

Общинските съветници в Бургас одобриха съфинансиране за изграждане на нова сграда на Дома за стари хора в Минералните бани

Общинските съветници в Бургас одобриха съфинансиране за изграждане на нова сграда на Дома за стари хора в Минералните бани

Настоящият дом „Цвета и Анка Върбанови“ е с 32 места и не може да покрие стандартите и необходимия капацитет на помещенията

Близо 59 млн. лв. повече за здравеопазване, образование, транспорт и социални дейности в бюджета на София

Близо 59 млн. лв. повече за здравеопазване, образование, транспорт и социални дейности в бюджета на София

В него са и предложенията на гражданите от общественото обсъждане, както и тези на всички партии в Столичния общински съвет и независими общински съветници