Идея за реконструкция на паметника на българо-съветската дружба във Варна
Авторите Валентина Ганева и Цанислав Филипов предлагат паметникът да стане музей.
Двамата студенти по архитектура в V курс от Варненския свободен университет "Черноризец Храбър" създадоха проект за реконструкция и ревитализация на паметника на българо-съветската дружба, наречен "Архив на спомените", съобщи www.varnautre.bg. Представянето от инж. Валентина Ганева беше в петък в рамките на научна конференция "Архитектура, строителство, съвременнност" под патронажа на ректора проф. д. ик. н. Анна Недялкова.
В проекта авторите създават сграда, чийто главен вход е всъщност самият паметник. Той се запазва със скулптурните групи на фасадата му, като се възстановяват и настилките и осветлението в парка.
Северозападната фасада на паметника е изцяло видима в интериора на главното фоайе и на всеки етаж от експозиционните зали. Новата и старата част на сградата се свързват чрез вертикално прозрачно тяло. Общата разгърната площ на цялата комплексна сграда е 4 900 кв. м. В едната от сградите са проектирани малки конферентна и кино зали. Покривът на едното крило е обширна тераса с панорамен изглед към залива, която е свързана с помещение за кафе-бар на последния етаж в новата част.
Помещенията за книжарницата и бомбеното убежище, разположени под площадката на средното ниво на централната алея, са предвидени за информационен център, магазин за арт сувенири, депо за скулптура и произведения на изкуството.
На ниво партер в новата сграда са предвидени работилница за деца, гардероб, информационен и билетен център, площ за презентации. Достъпът до горните етажи се осъществява с два големи асансьора и стълби. Осигурена е както достъпна среда за хора с увреждания, така и независимост на човекопотоците. На първо ниво са замислени офисни площи, приемна зала, складове и реставрационни помещения. Нива 2 и 3 са пълноценни експозиционни площи.
Проектът получи номинация в станалия традиционен национален студентски конкурс "Позитив/Негатив" 2013.