Клуб за водни спортове - функционалност и адаптивност с минимални намеси в средата

110

Сградата е победител в категория „Реализации - Обществени, индустриални сгради и хотели" в конкурса ARCHINOVA 2021


Снимка: Архитектурно студио „Диагонали"

КЛУБ ЗА ВОДНИ СПОРТОВЕ до езерото Панчарево в София е с проектант Архитектурно студио „Диагонали" (арх. Николай Давидков, арх. Петър Бубев и инж. Асен Страшимиров). „Този проект е много важен за нас. Той може би е един от най-малките, които сме реализирали, но трасира в голяма степен нашия път като архитектурно студио", казаха по време на церемонията по награждаването в конкурса  ARCHINOVA 2021 от ASD.

  
Снимка: ARCHINOVA

Клубът за водни спортове е реализиран миналата година и е със застроена площ 107m² и площ на имота – 6 225m². Сградата е предназначена за обслужване на дейността на малък клуб за водни спортове и рекреация. Разположена е в близост до езерото Панчарево, в голям гъсто залесен имот с излаз към река Искър. Водещо при нейното ситуиране е да бъде вписана в средата по начин щадящ природата и така, че да не спира погледа на минувачите към горския масив и реката. Поради тази причина е поставена в най-ниската точка на терена и непосредствено до брегоукрепващата дига. Пред нея е обособен понижен двор, насипан с чакъл, който плавно прелива към останалата част на имота. Околното пространство е оставено свободно, тъй като постепенно във времето ще бъдат създавани разнообразни възможности за спорт и рекреация сред природата. Целенасочено е ограничено мястото за тези дейности до границата на горския масив, който е запазен в естествения си вид и обем, без дори да се разчистват ниските диворастящи храсти.
 
 
 

Концепцията на това инвестиционно намерение е да бъдат създадени оптимални функционалност и адаптивност с минимални намеси в средата. Това условие налага използването на равномерна сглобяема стоманена носеща конструкция и ограждащи елементи, изпълнени чрез послоен монтаж. Така обемно-пространствената структура може лесно и бързо да се трансформира или дори премахва с минимални усилия и строителни отпадъци.

Укрепването на дигата е реализирано с габиони и стоманени пилоти, а фундирането на сградата - чрез единични стоманобетонни стъпки, положени върху уплътнения терен. Те са засипани с изкопаната от мястото баластра, а с предварително отнетия и депониран в имота хумусен слой е изпълнена окончателната вертикална планировка.


Сградата е на един етаж, който включва три самостоятелни помещения: хале за съхранение и подръжка на плавателните съдове и инвентар; съблекални със санитарен възел и зала за почивка с кухненска зона за съхранение и приготвяне на храна. Сградата функционира на клубен принцип, но е отворена и за широк обществен достъп. Обширното околно пространство създава предпоставки за провеждане на разнообразни спортно-развлекателни и образователни дейности. За това помагат и голямата покривна тераса с гледка към реката и широката стълба, които могат да се използва при различни събития.

Архитектурният образ отразява технологичната логика при изпълнението на конструктивния скелет и ограждащите елементи, а фасадната дъсчена обшивка равномерно покрива всички плътни участъци на външните стени и подовете.

Акцент при избора на материалите е жълтият цвят на подовата настилка, използвана в съблекалните и залата, а подът на халето е оставен на трамбован чакъл, който дренира водата, изтичаща от плавателните съдове.

Чрез широките и високи плъзгащи витрини е постигнато преливане на вътрешните пространства навън, а при хубаво време халето и залата се отварят напълно към двора, с което допълнително се засилва усещането за свързаност с природата.

Снимки и визуализации: Архитектурно студио „Диагонали"

ОЩЕ НОВИНИ

"София – град на мечтите" е заглавието, което проф. д-р арх. Тодор Булев е избрал за поредната си изложба

"София – град на мечтите" е заглавието, което проф. д-р арх. Тодор Булев е избрал за поредната си изложба

В експозицията в Централния дом на архитекта в София той се е спрял на необичаен ракурс – показва проектни идеи и предложения, които са останали нереализирани

Служебният премиер ще търси идеи и концепции за бъдещето на паметника Бузлуджа

Служебният премиер ще търси идеи и концепции за бъдещето на паметника Бузлуджа

По време на първия си парламентарен контрол Димитър Главчев обяви, че ще възложи тази задача на министъра на културата и на областния управител на Стара Загора

Започна демонтажът на козирката на стадион "Българска армия" в Борисовата градина в София

Започна демонтажът на козирката на стадион "Българска армия" в Борисовата градина в София

Няма вариант стадионът да не бъде построен, работим по избора на изпълнители и търсим най-добрата оферта, каза Даниел Димов, член на управителния съвет на „Спортни имоти Българска армия“

Ремонтът, реставрацията и реконструкцията на църквата "Св. Св. Кирил и Методий" в Свищов очаква финансиране за реализация

Ремонтът, реставрацията и реконструкцията на църквата "Св. Св. Кирил и Методий" в Свищов очаква финансиране за реализация

Инвестиционният проект е съгласуван с НИНКН, а номинацията му в конкурса ARCHINOVA 2023 ще е като препоръка при кандидатстването за осигуряване на средства, каза за Citybuild.bg кметът на община Свищов д-р Генчо Генчев

"Зелена къща" разработиха български учени

"Зелена къща" разработиха български учени

БАН е водещата организация по Националната научна програма “Нисковъглеродна енергия за транспорта и бита“ (ЕПЛЮС), а  финансирането е осигурено от Министерството на образованието и науката

В Международния ден за опазване на паметниците на културата откриват късноантичната сграда "Ирини" в Пловдив

В Международния ден за опазване на паметниците на културата откриват късноантичната сграда "Ирини" в Пловдив

Тя се намира в подлез „Археологически“ и е част от обект "Епископската базилика и късноантичните мозайки на Филипопол“