Лекция в София ще има директорът на студиото, по чийто проект създадоха линейния парк "Македония"

69

В събитието „Разговори за града“ ще участва арх. Борина Андрю от студио Wilmotte & Associés Architectes, Париж


Направление „Архитектура и градоустройство“ – Столична община организира поредното събитие под мотото „Разговори за града”, в което ще участват арх. Борина Андрю и Юг Паран от Франция. Събитието ще се проведе на 24 октомври (понеделник) от 18.00 часа в Софийска градска художествена галерия на ул. „Ген. Гурко“ № 1.

Арх. Борина Андрю е управляващ директор в Студио Wilmotte & Associés, Париж. Студиото работи по различни по вид и мащаб проекти – от театри, музеи, болници, стадиони, промишлени обекти, конгресни и търговски центрове, високи сгради и други, до индивидуални жилища и обекти в сферата на услугите. Архитектурата им се характеризира с голямо внимание към вписването на обекта в обкръжаващата среда, с изчистени линии, прецизен подбор на материали и внимание към детайла. Студиото работи и в сферата на реставрацията на културни ценности и преустройство на сгради в историческите градски центрове, съобщават от НАГ.

Юг Паран е завършил Училището за публична администрация. Заемал е различни длъжности във френската правителствена администрация, между които префект на няколко департамента и префект на Южния регион на Франция. В последните години е ръководил правителствената агенция за градско развитие, отговаряща за бизнес района Дефанс, както и агенцията за градско развитие, ръководеща европейския проект за обновяване на центъра на гр. Марсилия.  

Лекцията на арх. Борина Андрю и Юг Паран ще бъде на тема: „Smart city: Решения за развитие на градовете в променящия се свят“. Припомняме, че архитектурното студио Wilmotte & Associes Architectes е автор на идейния проект за облагородяване на пространството покрай трамвайния път между пл. „Македония“ и пл. "Руски паметник“ в София.  На мястото са подменени трамвайните релси, контактната мрежа и релсовият път, а пространството около релсите е затревено. Изградени са нови пешеходни алеи и велоалея, както и кътовете за отдих. Монтирани са спиркови навеси и е изпълнена хоризонтална маркировка. Засадени са над 180 дървета, 13 000 храсти и повече от 5 000 цветя, като за поддръжката им е изградена нова поливна система. Монтирана е и паркова мебел като пейки, кошчета и алейни осветителни тела. Резултатът обаче бе разкритикуван от бившия директор на общинското „Софияплан“ арх. Любо Георгиев. Вижте тук.

Студиото беше класирано на пето място в Международният конкурс за реконструкция на пл. „Света Неделя" в столицата, като резултатите бяха обявени през 2019г. Проектът предлагаше повече озеленяване на площада, но не беше предпочетен от журито.

Ема Димитрова

ОЩЕ НОВИНИ

В Севлиево откриха парк "Развигор" с декоративни арт пластики

В Севлиево откриха парк "Развигор" с декоративни арт пластики

Градината се намира между сградата на читалище „Развитие-1870” и хотел „Севлиево Плаза”

Античният град Диоклецианополис в Хисаря посреща първите си гости

Античният град Диоклецианополис в Хисаря посреща първите си гости

Ръководител на проекта е арх. Пламен Михалски, археолог е Митко Маджаров, а проектант - Маринела Георгиева – Трифонова

Двама заместник-министри откриха ТЕХНОМЕБЕЛ 2024

Двама заместник-министри откриха ТЕХНОМЕБЕЛ 2024

От 23 до 26 април бизнес изложението на мебелната и дървообработващата промишленост изпълва залите на Интер Експо Център в София

Предстои дискусия за съвместяването на жилищни и производствени територии

Предстои дискусия за съвместяването на жилищни и производствени територии

Събитието на 25 април в София е организирано от Съюза на урбанистите в България

Отличиха три проекта в конкурс в рамките на Седмицата на ландшафтната архитектура в Лесотехническия университет

Отличиха три проекта в конкурс в рамките на Седмицата на ландшафтната архитектура в Лесотехническия университет

Третокурсникът Слави Дичев спечели първото място за идеен проект за коридорно пространство на третия етаж на учебното заведение