Съюзът на урбанистите в България и „Софияплан“ представиха нови инструменти за прилагане на устройствените планове

252

В момента екипът на общинското предприятие работи по подготовка на представяне и обсъждане на събраните предложения за нови инструменти за прилагане на ОУП


На 25 януари в София се проведе семинар, който представи идеи и възможни насоки за включване на нови по-ефективни нормативни, фискални и пазарно-ориентирани инструменти за прилагане на устройствените планове в България. Събитието беше организирано от Съюза на урбанистите в България, който отбелязва 20 години професионално развитие, и ОП “Софияплан”, с подкрепата на Посолството на Кралство Нидерландия. Целта е активен диалог за възможностите за промени на националната нормативна рамка и подпомогане на работата на общинското предприятие в подготовката и обсъждането на предложения за актуализация за прилагането на ОУП на Столична община.

Семинарът представи разработки и предложения от български експерти и ги съпостави с опит на гост лектора проф. Ървин ван дер Крабен от Университета Радбаут, Нидерландия, експерт в областта на пространственото планиране и финансирането на градското развитие.

Проф. д-р арх. Александър Слаев презентира своите предложения, разработени в партньорство с екипа на Софияплан, които включват съвременни инструменти за улавяне на стойност за финансиране на публична инфраструктурата; фискални инструменти като данъци и такси (например такса “Благоустройство”); инструменти за преструктуриране на собствеността; пазарни инструменти като преносими права на строеж и различни примери за публично-частни партньорства.

Предложенията за нови мерки бяха допълнени от анализ на Петър Ганев и Лъчезар Богданов от Института за пазарна икономика, който разглежда нови приходоизточници и инструменти за финансиране на политиката по отчуждаване на имоти на територията на Столична община.

“Придобиването, планирането, проектирането, преобразуването и поддържането на публичната инфраструктура е предизвикателство за общините”, каза председателят на съюза на урбанистите в България д-р урб. Ангел Буров. “Подсигуряването на елементите от зелената система за широко обществено ползване при намаляването на времето за отчуждаването им с решението на Конституционния съд е особено изпитание предвид недостатъчните средства в публичните бюджети. Затова отправяме призив за целенасочени усилия за осъвременяване на градската политика и по-ефективно и равнопоставено изграждане и предлагане на публична инфраструктура. Можем да оползотворим потенциала на общите блага и да създававаме повече добавена стойност за градовете, като залагаме тяхната ценност и стойност при планирането и проектирането им като градски екосистемни и социални услуги, имайки предвид ползите от тях и обществените разходи за обезпечаването им.”

“Промените в климата, COVID пандемията, както и статистиката на здравни показатели на българското население ни убеждават отново и отново, че публичните паркове не са лукс, а необходимост. В София обаче има явно несъответствие между планираните параметри в ОУП и възможностите за тяхното реализиране”, сподели арх. Жоржета Рафаилова, вр. изп. дл. директор на общинското предприятие „Софияплан“. “Навсякъде у нас липсва достатъчен бюджет за поддръжка и отчуждаване на нужните терени за паркове. Липсата на средства прави всички граждани губещи: както собствениците на „арестувана земя за озеленяване“, защото не могат да я използват, така и гражданите от гъсто населените квартали, защото страдат от недостиг на обществени зелени площи. Това налага търсене на нови инструменти, които да осигурят финансиране за реализацията на устройствените планове”, каза тя.

В момента екипът на „Софияплан“ работи по консолидиране, структуриране и подготовка на детайлното представяне и обсъждане на събраните предложения за нови инструменти за прилагане на ОУП. През 2023 предстоят поредица от експертни и публични обсъждания на изготвените предложения, за които може да следите в каналите на „Софияплан“ в социалните мрежи и тук.

ОЩЕ НОВИНИ

В Габрово представиха обновените Регионален исторически музей и Етъра

В Габрово представиха обновените Регионален исторически музей и Етъра

Двата проекта ни дават самочувствието да направим следващата стъпка – да се включим в надпреварата по кандидатстването на нашия град за Европейска столица на културата, каза кметът Таня Христова

Със средства от републиканския бюджет ще се ремонтират над 65 км от пътя през Дюлинския проход

Със средства от републиканския бюджет ще се ремонтират над 65 км от пътя през Дюлинския проход

Отсечката свързва областите Варна и Бургас и е алтернативно за преминаващите през проходите „Приморски“ (път I-9 Слънчев бряг – Обзор) и „Айтоски“ (път ІІІ-208 Дъскотна – Айтос) между двете области

До юни трябва да е готов проектът за Общия устройствен план на Община Царево

До юни трябва да е готов проектът за Общия устройствен план на Община Царево

През 2022 година МРРБ прекрати договора за изработването му с изпълнителя заради огромното забавяне, както и заради измененията в границите и площта на Защитена зона „Ропотамо“

В Свиленград предстои изграждането на пречиствателна станция за питейна вода

В Свиленград предстои изграждането на пречиствателна станция за питейна вода

На 28 март Общинският съвет одобри изработване на проект за ПУП - план за застрояване на пречиствателното хидросъоръжение

Община Горна Оряховица обяви поръчка за изработване на технически проекти за реконструкция и модернизация на два парка в града

Община Горна Оряховица обяви поръчка за изработване на технически проекти за реконструкция и модернизация на два парка в града

След предложения от граждани вече са готови заданията за проектиране във връзка с предстоящия ремонт на парковете "Христо Ботев" и "Николай Панайотов"