Спирков навес с озеленен покрив очаква одобрение от НАГ към Столична община

523

Разработена е типология от различни размери и конфигурации, а конструкцията е оптимизирана с цел по-икономично изпълнение


Проектът за типов спирков навес с озеленен покрив има за цел да предложи съвременен дизайн на един от най-баналните и скучни елементи на градската среда. Той е вдъхновен от природните форми, като конструктивните елементи са стилизиран вариант на дърво и неговата корона. Отвореното пространство размива границата между чакащите пътници и преминаващите пешеходци и улеснява пешеходното преминаване през спирката.

Целта е навесът да бъде прилаган масово в градската среда, затова е разработена типология от различни размери и конфигурации, а конструкцията е оптимизирана с цел по-икономично изпълнение. Това позволява монтажът на спирката на различни локации в зависимост от даденостите на конкретното място.


Ползите от зелените подкриви в градската среда са многобройни: филтрират финия прах от въздуха и превръщат въглеродния диоксид в кислород, прекомерната вода от обилни валежи се задържа и се изпуска умерено в канализационната система, поддържа по-ниска температура на околната среда и развива биоразнообразието. Зелените покриви предлагат места за птици, пчели, пеперуди и други насекоми и подобряват визуалният образ на уличната инфраструктура. Седумните растения са идеални за различни климатични условия, защото съхраняват вода в листата си. Ето защо покривът, покрит със седуми, е продукт, който изисква малко поддръжка.

Идеята и цялостна концепция за спирковия навес с озеленен покрив е на инж. Орлин Илиев (автор на "Ръководство за проектиране и изпълнение на зелени покриви и паркинг-покриви", издание на Българската асоциация за изолации в строителството (БАИС), съгласно система за Екстензивни зелени покриви на холандската фирма Nophadrain. Архитекти са арх. Ангел Захариев и арх. Юлиана Маркова от АиА Архитекти. Конструктор е инж. Георги Колчаков от Бета Консулт. Ландшафтен архитект е Александра Ангелова от Ти Ейч Консултинг. Изборът на водозадържащ панел, частично заместващ субстрата, и на специален композитен дренаж за зелени покриви, е на Мирослав Минчев от ЕСХА България. Проектирането на екстензивен субстрат и седумен килим е от Дарий Кръстев - Инова Топ Грийн.

Проектът беше отличен в категория "Елементи за градска среда" в конкурса ARCHINOVA 2022. Ако типовият навес с озеленен покрив бъде одобрен от Направление "Архитектура и градоустройство" към Столична община и Центъра за градска мобилност, се очаква да бъде изпълнена мостра на оживена спирка на градския транспорт.

ОЩЕ НОВИНИ

В Севлиево откриха парк "Развигор" с декоративни арт пластики

В Севлиево откриха парк "Развигор" с декоративни арт пластики

Градината се намира между сградата на читалище „Развитие-1870” и хотел „Севлиево Плаза”

Античният град Диоклецианополис в Хисаря посреща първите си гости

Античният град Диоклецианополис в Хисаря посреща първите си гости

Ръководител на проекта е арх. Пламен Михалски, археолог е Митко Маджаров, а проектант - Маринела Георгиева – Трифонова

Двама заместник-министри откриха ТЕХНОМЕБЕЛ 2024

Двама заместник-министри откриха ТЕХНОМЕБЕЛ 2024

От 23 до 26 април бизнес изложението на мебелната и дървообработващата промишленост изпълва залите на Интер Експо Център в София

Предстои дискусия за съвместяването на жилищни и производствени територии

Предстои дискусия за съвместяването на жилищни и производствени територии

Събитието на 25 април в София е организирано от Съюза на урбанистите в България

Отличиха три проекта в конкурс в рамките на Седмицата на ландшафтната архитектура в Лесотехническия университет

Отличиха три проекта в конкурс в рамките на Седмицата на ландшафтната архитектура в Лесотехническия университет

Третокурсникът Слави Дичев спечели първото място за идеен проект за коридорно пространство на третия етаж на учебното заведение