Третото издание на "Реките на София" започва на Лъвов мост с послание за чистотата на реките

202

В дискусия с общината и "Софийска вода" ще се търсят решения на проблема с връзката на канализацията с Перловска и Владайска река


Този уикенд стартира третото и най-голямо досега издание на познатия на столичани фестивал Реките на София, организиран от Колективът. Фестивалът отново ще превърне коритото на Владайска река край Лъвов мост в място за музика, танци, изложби, представления, детски и спортни занимания. Цел на събитието е да социализира реките като активни градски пространства и да насочи общественото внимание към дългогодишния проблем със замърсяването им с канализационни води. За целта, утре сутринта (петък) ще се състои дискусия с общината за решаване на проблемите с чистотата на водите, а фестивалът стартира в събота, 3 септември.

Две сцени, изложби, релакс зона и богата програма

За трета поредна година фестивалът включва все по-богата програма от събития, които показват на практика как можем да ползваме софийските реки като паркове и активни публични пространства. В събота най-ранобудните могат да се включат в бягане с Vibes Health & Fitness до Лъвов мост и тренировка на открито на реката. В следобедните часове всички малки и големи водни любители са поканени на театрално представление, подготвено от "Софийска вода" и любимите „Капчо и Капчица“. Те ще разкажат за трудния кръговрат на водата, нейният път през града и „епичната“ битка на капките с Лошата бактерия.

Кинетична светеща инсталация под Лъвов мост, подкрепена от Grohe, пък насочва внимание към разхищението на вода и опазването на водните ресурси. Събитията включват и прожекция на кратки филми „По течението“, научна лаборатория за деца, както и разходка из квартала до Женския пазар, където посетителите могат да се запознаят с близкоизточната кухня и подправки.

В зоната за работилници ще има урок по акро йога, ателие за фотограми със Sito Studio и групова сесия с барабани, където и хора без музикален опит могат да се включат в създаване на ритъм заедно. Музикалната програма е на две сцени и включва боса нова, аржентинско танго, концерт на поп певиците YAИA & Leena и DJ сетове. Kottarashky ще направи съвременен прочит на българска народна музика, а Döner Muzik са подбрали парчета от Близкия изток, подходящи за танци.

За втора поредна година Kaufland Bulgaria застават зад каузата на фестивала за облагородяване на градските пространства и подпомагане на устойчивото развитие на града. На различни точки из зоната на фестивала ще са разпръснати меки червени кресла, чиято цел е да напомнят, че действията носят промяната и от всеки един от нас зависи да направим средата около градските реки по-уютна и гостоприемна – по примера на редица световни градове.

Под самия Лъвов мост през целия фестивал може да се види и видео инсталация, част от информационната кампания #ПромениКартинката, която цели да промени нагласата към безразборното изхвърляне на фасове в града и природата. В партньорство с НАТФИЗ, 7 екипа студенти представят по креативен и провокативен начин своя поглед върху проблема, като отправят апел за съвестно отношение към средата, в която живеем.

Природозащитната организация WWF се включва с фотоизложба с широкоформатни снимки, посветена на изчезващите есетри в река Дунав. Този вид е важна част от природното богатство на България, тъй като есетрите живеят тук от 200 милиона години, а сега са изложени на редица заплахи. Тяхната история представя нагледно какво се случва днес с биоразнообразието в нашите реки.

Канализацията на София и реките

Бреговете на Перловска и Владайска река днес остават недостъпни и неизползвани заради различни проблеми, основният от които е смесената канализация, която позволява вливане на битови отпадни води в тях. Макар и да идват кристално чисти от Витоша, реките страдат от замърсяване в градската си част, което е проблем не само за благоустройството на околните пространства, но и за общественото здраве.
 
Фестивалът предлага временни решения с почистване и дезинфекция на бреговете, където се състоят събитията. Дългосрочно обаче проблемите остават. За трета поредна година инициативата "Реките на София" показва, че има голям обществен интерес към това реките да бъдат по-чисти и бреговете да се използват за отдих, спорт и култура. Софиянци вече са готови да припознаят “каналите” като бъдещи паркове, но за да се случи това, трябва първо да се реши въпросът с канализацията.
 
По тази причина тазгодишният фестивал започва с дискусия утре сутринта (2-ри септември) от 10:00 часа в пространството на Launchee на партера на ЦУМ - за чистотата на реките и възможните решения. В нея ще вземат участие Георги Георгиев, председател на Столичния общински съвет; Станислав Станев, зам.-изпълнителен директор на "Софийска вода"; урб. Беата Цанева от екипа на главния архитект на София и Любо Георгиев, председател на гражданската организация "Сдружение за градски политики". На тази дискусия ще се обсъди как най-бързо и ефективно да се реши проблемът, за да се превърнат реките от места, които хората избягват и които застрашават общественото здраве в зелени коридори с природа и култура, така необходими в гъстонаселения град.

Вечерта в 18:00 на същото място е и откриващата церемония на фестивала с представители на европейската асоциация за културно наследство "Европа Ностра", Европейската комисия, Национален фонд култура, "Бюро Творческа Европа България", WWF България и други.

ОЩЕ НОВИНИ

"София – град на мечтите" е заглавието, което проф. д-р арх. Тодор Булев е избрал за поредната си изложба

"София – град на мечтите" е заглавието, което проф. д-р арх. Тодор Булев е избрал за поредната си изложба

В експозицията в Централния дом на архитекта в София той се е спрял на необичаен ракурс – показва проектни идеи и предложения, които са останали нереализирани

НИНКН уточнява за пореден път: Оградата на Небет тепе в Пловдив не е съгласувана и е недопустима

НИНКН уточнява за пореден път: Оградата на Небет тепе в Пловдив не е съгласувана и е недопустима

Изпълнени са строителни работи без чертежи и без одобрение, а металното съоръжение нарушава архитектурния контекст на стария град и съществуващите там масивни каменни огради  

Как да се сдобиете с билет за изложението ТЕХНОМЕБЕЛ 2024?

Как да се сдобиете с билет за изложението ТЕХНОМЕБЕЛ 2024?

От 23 до 26 април международният формат превръща София в пресечна точка за Източна Европа на мебелната и дървообработващата промишленост

Откриват реконструираната Градска градина в Пловдив, позната като Дондуковата

Откриват реконструираната Градска градина в Пловдив, позната като Дондуковата

Първоначалният проект включва и възстановяване на старата беседка, проектиране на павилион от оранжериен тип и изграждане на лапидариум, като вероятно те ще бъдат изградени на следващ етап

В Международния ден за опазване на паметниците на културата откриват късноантичната сграда "Ирини" в Пловдив

В Международния ден за опазване на паметниците на културата откриват късноантичната сграда "Ирини" в Пловдив

Тя се намира в подлез „Археологически“ и е част от обект "Епископската базилика и късноантичните мозайки на Филипопол“

Община Бургас стартира проекта “Bauhaus4MED” за зелена трансформация на градове и региони

Община Бургас стартира проекта “Bauhaus4MED” за зелена трансформация на градове и региони

Той има за цел да съчетае иновативни решения, устойчивост и гражданско участие за зелена трансформация в Евро-Средиземноморския регион