За обсъждане е публикуван проект на Насоки за кандидатстване по процедура за енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – етап II

107

Кандидатстването по втория етап на подмярка „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд“, финансирана със средства от Механизма за възстановяване и устойчивост, ще стартира след приключване на кандидатстването по първи етап


Снимка: Citybuild.bg

Вторият етап на подмярката предвижда интензитетът на безвъзмездната финансова помощ да е 80% от общите допустими разходи за енергийно обновяване на одобрена жилищна сграда. Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е в размер на 282 470 400.00 лева с включен ДДС.

Както при първия етап, по процедурата ще могат да кандидатстват многофамилни жилищни сгради, които се управляват по реда на Закона за управление на етажната собственост – в тях трябва да има поне четири самостоятелни обекта, които принадлежат на повече от един собственик.

Задължително условие за кандидатстване за финансиране e наличието на предварително изготвени обследвания за енергийна ефективност и за установяване на техническите характеристики на сградата, архитектурно заснемане и технически паспорт. Мерките ще се изпълняват във всички 265 общини в страната.

Публикуваният от Министерството на регионалното развитие и благоустройството проект на документи предвижда още предложения за изпълнение на инвестиция по процедурата да могат да бъдат подавани само в партньорство с общинската администрация на общината, където се намира сградата. Сред изискванията е също сградите да са проектирани преди 26 април 1999 г.

Чрез изпълнението на мерките ще трябва да бъде постигнато поне 30% спестяване на първична енергия и клас на енергопотребление „В” или по-висок. За целта се предвижда възможността за финансиране на подмяна на дограма, топлинно изолиране на външни стени, покриви, подове, изграждане на системи за оползотворяване на енергията от възобновяеми източници за енергийните потребности на сградата, ако са посочени в енергийното обследване, ремонт или подмяна на амортизирани общи части на системите за отопление, охлаждане и вентилация на сградата за повишаване на енергийната ефективност. Предвижда се допустими да са реконструкцията на вертикалната система за отопление в хоризонтална при осигуряване на индивидуално отчитане на разхода на топлина за всеки собственик на самостоятелен обект в сградата, ремонт или подмяна на електрическата инсталация и изпълнение на енергоспестяващо осветление в общите части на сградата, инсталиране на системи за централизирано управление на осветлението в общите части на жилищната сграда.

Няма да се финансира подмяната на отоплителни тела в самостоятелните обекти, на асансьори, обзавеждане и оборудване в самостоятелните обекти, изпълнение на дейности по вертикална планировка около сградата или ремонт и подмяна на ВиК инсталации.

Сдружения на собственици, подали заявления за интерес и финансова помощ по Националната програма за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради, няма да ползват предимство при кандидатстване по настоящата процедура и следва да подадат всички изискуеми документи.

Предвижда се минималният размер на заявените средства по всяко индивидуално предложение за изпълнение на инвестиция да е 50 000 лева, а максималният да не надхвърля 7 500 000 лева.

Проектът на Насоки за кандидатстване и пакетът документи към тях са публикувани тук. Коментари и предложения по тях могат да бъдат изпращани чрез сайта на информационната система на Механизма за възстановяване и устойчивост, на електронна поща: e-mrrb@mrrb.government.bg, както и по официален път в срок до 21 декември включително.

ОЩЕ НОВИНИ

Откриха обновения Етнографски музей в Стария Несебър

Откриха обновения Етнографски музей в Стария Несебър

Сградата, един от символите на града, е пример за типичната черноморска къща от времето на Възраждането

Одобриха изграждане на нова сграда за детска градина в село Негован

Одобриха изграждане на нова сграда за детска градина в село Негован

Кметът на район Нови Искър Владислав Владимиров е избрал терен на ул. „Могилата“ 3

Предстои обновяването на неремонтирани с десетилетия сгради във Враца

Предстои обновяването на неремонтирани с десетилетия сгради във Враца

Община Враца има подписано споразумение за финансирането на 4 проекта на обща стойност от над 8 000 000 лв. за внедряване на мерки за енергийна ефективност

Подадено е инвестиционно предложение за изграждане на ритейл парк в Габрово

Подадено е инвестиционно предложение за изграждане на ритейл парк в Габрово

Той ще включва шест търговски обекта и полуподземен паркинг

Античният град Диоклецианополис в Хисаря посреща първите си гости

Античният град Диоклецианополис в Хисаря посреща първите си гости

Ръководител на проекта е арх. Пламен Михалски, археолог е Митко Маджаров, а проектант - Маринела Георгиева – Трифонова

Бургас може да има най-модерния студентски кампус в България

Бургас може да има най-модерния студентски кампус в България

От Общината призовават да подкрепите проекта, като попълните анкета